Bakan Karaismailoğlu: Avrasya Tüneli’nden 6 yılda 97 milyon araç geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Avrasya Tüneli’nin  açılışından bu yana 97 milyon aracın geçiş yaptığını belirtti. Karaismailoğlu, 1 Mayıs’tan itibaren 232 bin 452 motosiklet şoförünün de tüneli tercih ettiğini kaydetti. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Tünelin resmi açılışının 20 Aralık 2016 yapıldığını, araç geçişinin ise 22 Aralık 2016’da başladığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Dünyada kıtaları birleştiren çift katlı birinci ve tek karayolu tüneli olan Avrasya Tüneli, tam 6 yıldır boğaz geçişinde şoförlere süratli, inançlı ve konforlu bir alternatif olarak hizmet veriyor. 5 kilometre uzunluğundaki tünel, kıtalararasında araçlar için en süratli geçiş imkanını sağlıyor” değerlendirmesini yaptı. 

Karaismailoğlu şunları kaydetti:

“Yatırım maliyeti 1,2 milyar dolar olan Avrasya Tüneli ile İstanbullular, vakitten ve yakıttan da tasarruf sağlıyor. Vakitten 407 milyon dolar, yakıttan 134,1 milyon dolar, etraftan 12 milyon dolar ve öbür kalemlerden 212,1 milyon dolar olmak üzere toplam 765,2 milyon dolar tasarruf sağlıyoruz. Ulusal gelire 2 milyar dolar, üretime 4,1 milyar dolar, ihracata 340,4 milyon dolar, vergiye 116,5 milyon dolar katkıda bulunurken, istihdama yıllık tesiri 7,7 bin kişi oldu. Öbür boğaz geçiş alternatiflerinin seyahat mühletleri baz alındığında, Avrasya Tüneli, 11 Kasım günü Kozyatağı – Bakırköy tarafında akşam trafiğinde kullanıcılarına 133 dakika vakit yararı sağladı. Kullanıcıların vakit çıkarı, Kozyatağı-Bakırköy istikametinde akşam saatlerinde aylık ortalama 54 dakika olurken, Bakırköy-Kozyatağı tarafında ise sabah saatlerinde ortalama 34 dakika olarak gerçekleşti”

Bakan Karaismailoğlu, Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Sistemi (Pacemaker) ile tünel içindeki araç suratının sabitlendiğini, trafik verimliliğinin yüzde 8,5 arttığını belirtti. Uygulama alanında trafik kazası gerçekleşmediğini kaydeden Karaismailoğlu, trafik sıkışıklığının yaklaşık yüzde 53 oranında azaldığına vurgu yaparak, egzoz gazlarının yüzde 12’ye varan oranda azalmasının sağlandığını aktardı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir