BM 77. Genel Kurul görüşmeleri başladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 77. Genel Kurulu görüşmelerinin açılışında Türkiye’nin dayanağıyla sağlanan tahıl muahedesini överek, mutabakatın dünya için “umut” ve “mucize” olduğunu söyledi.

Guterres, dünya başkanlarına hitabında, jeopolitik bölünmüşlüklere, artan eşitsizliklere ve zorluklara karşın varılan muahedenin akabinde tahıl taşıyan gemilerden biri olan “Brave Commander” için “Bu gemi, birlikte hareket ettiğimizde dünyanın neler başarabileceğinin bir simgesi” dedi.

Eşsiz ve kapsamlı bir teşebbüs ile tahıl gemilerinin savaş bölgesinden ayrılabildiğini belirten Guterres, “Ukrayna ve Rusya, Türkiye’nin dayanağıyla muazzam karmaşıklıklara, karşı çıkanlara ve cehennem savaşına karşın bir ortaya geldi ve bunu başardı. Bazıları buna mucize diyebilir, gerçekte ise bu çok taraflı bir diplomasi” ifadelerini kullandı.

Guterres, tahıl mutabakatı ile tahıl yüklü gemiler için inançlı bir geçiş sağlandığını, bu gemilerin tıpkı vakitte umut taşıdığını kaydetti.

“Umuda ve daha fazlasına muhtaçlığımız var, aksiyona gereksinimimiz var” diyen Guterres, global gübre pazarındaki sorunun ise ivedilikle çözülmesi gerektiğine işaret etti.

Guterres, “Bir an evvel harekete geçilmezse, global gübre kıtlığı süratle global besin kıtlığına dönüşecek” uyarısı yaptı.

Sosyal medya platformlarına yönelik tenkitler de yönelten Guterres, şöyle konuştu:

“Öfke, hiddet ve aksilikleri paraya çeviren bir iş modeline dayalı toplumsal medya platformları, toplumlara tanım edilemez ziyanlar veriyor. Bilhassa bayanları ve savunmasız kümeleri amaç alan nefret söylemi, dezenformasyon ve istismar çoğalıyor. Bilgilerimiz, mahremiyetimiz yok sayılarak davranışlarımızı etkilemek için alınıyor ve satılıyor, casus yazılımlar ve gözetimse denetimden çıkmış durumda.”

Guterres, dünyanın karşı karşıya olduğu problemler karşısındaki ayrışmalara da değinerek, “Jeopolitik bölünmüşlükler Güvenlik Kurulu’nun işleyişini, memleketler arası hukuku, insanların demokratik kurumlara olan inancını ve inancını ve her türlü memleketler arası iş birliğini baltalıyor. Bu halde devam edemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

İş birliği ve diyaloğun “içinde yaşadığımız dünyada tek yol” olduğunu lisana getiren Guterres, hiçbir global sorunun tek başına çözülemeyeceğini ve bir dünya koalisyonuna muhtaçlık duyulduğunu belirtti.

Guterres, dünyanın gözünün Ukrayna-Rusya savaşına çevrildiğine lakin Afganistan’dan Afrika’ya Libya’dan Suriye’ye, İsrail-Filistin probleminden Myanmar’a ve Yemen’e dünyanın farklı yerlerinde de sıkıntıların devam ettiğine dikkati çekerek, milletlerarası toplumdan dünyanın farklı yerlerindeki sıkıntıları görmezden gelmemelerini istedi.

Genel Sekreter Antonio Guterres, şöyle devam etti:

“Çoğu Afrika’da 1,6 milyar insanın bulunduğu yaklaşık 94 ülke fecî bir fırtınayla karşı karşıya. Salgının ekonomik ve toplumsal yansımaları, yükselen besin ve güç fiyatları, artan borç yükü, süratle tırmanan enflasyon ve finansmana erişim eksikliği üzere krizler peş peşe birbirini besliyor, eşitsizlikleri artırıyor, zorluklar yaratıyor, güç geçişini geciktiriyor ve global finansal çöküşü tehdit ediyor. Toplumsal huzursuzluklar kaçınılmaz ve çatışma çok uzak değil ancak bu türlü olmak zorunda da değil. Çok yoksulluğun, yokluğun yahut açlığın olmadığı bir dünya hayal etmek imkansız değil.”

İklim kriziyle çaba için başkanlara fosil yakıt şirketlerine vergi uygulanması davetinde da bulunan Guterres, “Dünyamız fosil yakıtlara bağımlı halde ve müdahale vakti geldi. Fosil yakıt şirketlerinden hesap sormalıyız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir