Büyükelçi Merve Kavakcı BTÜ Konuşmaları’nın konuğu oldu

BURSA (İGFA) – Bursa Teknik Üniversitesinde öğrencileri alanında uzman isimlerle buluşturan BTÜ Konuşmaları’nın ikinci dönemi başladı. Dönemin birinci konuğu ise Büyükelçi Doç. Dr. Merve Kavakcı oldu. Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salon’da gerçekleştirilen “Değişen Jeopolitikte Değişmeyenler: Bir 28 Şubat Okuması” başlıklı programa; BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Halide Serpil Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Yıldırım Kaymakamı Metin Esen, Gürsu Kaymakamı Naif Yavuz, akademik ve idari işçi ile öğrenciler katıldı. 28 Şubat periyoduna atıfta bulunan Kavakcı, üniversite yerleşkesinde başörtülü bir formda rahatça dolaşabiliyor olmanın çok değerli olduğunu, bu durumun evvelki kuşaklar tarafından sıradan olarak kabul edilmediğini söyledi. Amerika’da 11 Eylül ataklarının yaşandığı yıllarda Türkiye’nin ise 28 Şubat sürecinden geçtiğini tabir eden Kavakcı, bu olayların dünya ve Türkiye siyasetini değiştirdiğini anlattı.

“KAT SAYI ZULMÜ NEDENİYLE ÜNİVERSİTELERE ALINMADILAR”

28 Şubat’ın en sembolik tezahürlerinden birinin başörtü yasağı oburunun ise katsayı zulmü olduğunu lisana getiren Kavakcı, “Bir evvelki kuşak, katsayı uygulaması nedeniyle imam hatipli oldukları için üniversitelere alınmadılar. Tekrar o periyot başörtüsü yasağını birlikte yaşadık. Onun içindir ki; bu yerleşkede dolaşabilmek, ehliyet alabilmek, bugün bizim kuşağın sıradan kabul edeceği işlerden değil. Biz kimliğindeki başörtülü fotoğraf sebebiyle üniversite hastanesindeki acil hizmetten yararlanamayıp ruhunu teslim eden bir canı da gördük. Bunun yanında İncil ve Tevrat için yasak geçerli olmazken, yaz periyodu ve muhakkak saatler dışında çocuklarımıza Kuran-ı Kerim eğitiminin yasakladığını yaşadık. Bizler bu devirlerden geldik ve geçtik. Postmodern, ultramodern fark etmez, 28 Şubat darbedir, müdahaledir. 28 Şubat’ın kıymetli bir ölçüde başarılı olduğunu düşünenlerdenim” diye konuştu.

“YASAK TAM MANASIYLA 2017’DE SONA ERDİ”

Geçmiş periyotta çağdaş insanın yaratılmak istediğini ve bu insanın üniversitede başörtülü olamayacağı fikrinin olduğunu anlatan Kavakcı, “O devirlerde, ikna odalarında kapalı bayanlarımızın başlarını açtırmak için teşebbüste bulundular. Ülkemiz elbette bir sömürge olmadı fakat zihinler belirli uygulamalarla sömürüldü” dedi. Türkiye’de yürürlükteki Şapka Kanunu’nun pratikte yerinin olmadığını lakin başörtüsünün yasak olmamasına karşın bayanların hayatlarına müdahale edilmek için kullanıldığını belirten Kavakcı, “Başörtüsü hiçbir vakit kanunla yasaklanmadı yalnızca yönetmelikle kısıtlamalar getirildi. Bu yasak, 2013 yılında kalksa da tam manasıyla 2017 yılında başörtü yasağı uygulaması sona erdi. Cumhurbaşkanımızın dirayeti, vizyoner bakış açısı, demokrasiye bağlılığı olmasaydı bu yasak bugün de kalkmazdı” dedi.

‘İÇİMİZDEN BİR SES KAVAKCI…’

Türkiye’de başörtüsü yasağının kalkması için 28 Şubat sürecinde ABD’de çalışmalar yaptığını vurgulayan Kavakcı, “Gördüm ki Türkiye’deki başörtüsü yasağıyla ilgili yahut genel olarak ülkemizdeki bayanlarla ve problemleriyle ilgili yazılan eserler daima Batılılar tarafından kaleme alınmış. O sebeple de içimizden bir ses olarak kendi bakış açımdan görünenleri tabir etmek isteğiyle doktora çalışmamı da bu alanda yaptım. Ve memleketler arası münasebetler alanında ‘Küresel Köyde Milletlerarası İlişkiler’ isimli kitaba imza attım” sözlerini kullandı. Programın sonunda Rektör Çağlar tarafından Kavakcı’ya teşekkür plaketi takdim edildi. Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

TEKNOPARK VE MERLAB’A ZİYARET

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEI) Genel Sekreter Yardımcısı da olan Büyükelçi Merve Kavakcı, BTÜ bünyesindeki Bursateknopark ve Merkezi Araştırma Laboratuvarı’na da (MERLAB) ziyarette bulundu. Kavakcı, birinci olarak Bursateknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Ayşe Bedeloğlu ve grubuyla bir ortaya geldi. Prof. Dr. Bedeloğlu Kavakcı’ya, Bursateknopark’ın işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bursateknopark’ın çalışmalarının epeyce yararlı olduğuna değinen Kavakcı, KEI olarak Bursa Teknik Üniversitesi ile ortak çalışmalar da yürütülebileceğini belirtti. Bursateknopark’ın akabinde Kavakcı, MERLAB’a ziyarette bulundu. Merkez Müdürü Doç. Dr. Ahmet Aygün, TÜRKAK tarafından akredite edilen laboratuvar ve aygıtlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Kavakcı ise üniversite bünyesindeki laboratuvarların sanayi açısından değerine değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir