Cleveland Fed Başkanı Master: Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha fazla yükseltmesi gerekecek

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha fazla yükseltmesi gerekeceğine inandığını söyledi.

Medyan kestirimlerinin 2023’te faizin yüzde 5,1’e yükseleceği tarafında olduğu hatırlatılan Mester, “Benim beklentim medyandan biraz daha yüksek” tabirlerini kullandı.

Artırımlar yapıldıktan sonra Fed’in faizleri uzun bir müddet sabit tutmasının gerekeceğini de savunan Mester, “Faiz indiriminin zamanlaması bir takvime bağlı değil. Fed’in gelecek yıl faizi yüzde 5’in üzerinde tutması gerekecek. Büyüme yavaşlıyor lakin negatif bir aktivite beklemiyorum” diye konuştu.

“Hiçbir Fed üyesi faiz indirimini düşünmüyor”

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise , Fed’in yüzde 2 enflasyon ve tam istihdam maksadına ulaşmak için önünde hala “gitmesi gereken uzun bir yol” olduğunu ve hiç bir Fed üyesinin gelecek yıl faiz indirimi olabileceğini düşünmediğini söyledi.

19 Fed siyaset yapıcısının da 2023’te faiz artırımı beklediklerine işaret eden Daly, “Fiyat istikrarı maksadından çok uzağız. Enflasyonu aşağıya getirmeyi odaklanmış durumdayız. Enflasyon riskleri hala üst taraflı. Bu nedenle faizde zirve noktası beklentim üstte. Şayet bilgi daha uygun gelir ise siyasette ayarlama olabilir” diye konuştu.

Fed Başkanı Jerome Powell‘ın 14 Aralık’ta duyurulan 50 baz puanlık faiz artırımı kararının akabinde yaptığı “şahin” konuşma, düşen enflasyon nedeniyle optimist beklentilere giren piyasaların satışla haftayı tamamlamasına neden olmuştu. 2023’te Fed’in faiz indirimlerine gitmesi neredeyse beklenmezken, faiz artırımlarının yüzde 5 düzeyini aşabileceğinden kaygı duyuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir