Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi.

Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* “Enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ülkelerimiz ortasındaki ortak işbirliği bahislerini ele aldığımız tepe pek başarılı geçti. Türkmenistan’ın doğalgaz potansiyelini ülkemiz üzerinden geçecek proje tepe gündemimizde yer almıştır.

* Bu toplantı yeni devirde Türkmenistan’ın daha faal yer alacağının işareti olmuştur. Silivri’de 4.6 milyar metreküpe çıkartan projenin açılış merasiminde ülkemizin güç alanında geldiği yeri ve amaçlarını bir kere daha kamuoyuna anlatma imkanını bulduk.

* Mardin’e 17 Aralık’taki ziyarette vatandaşlarımızla hasret giderdik, kentimize kazandırdığımız yüzlerce yapıtın açılışını yaptık, farklı inanç kısımların temsilcileriyle bir ortaya geldik.

* Pahalar Yüzyılı buluşmasında her ne sebeple olursa olsun insanlarımızın bir kısmını başkalarıyla karşı karşıya getirme uğraşının bu topraklarda kök salamayacağını Mardin’den tüm dünyaya ilan ettik.

“TÜM DÜNYADA SAVUNMA SANAYİMİZDEN KELAM ETTİRİYORUZ”

* Bayanlarımızın kazanımlarına ve Türkiye Yüzyılı’na sahip çıkma kararlılığına sahip olduk. Biz de somut takviyemizi gösterdik, bayanlarımızın hakkaniyet temelli gayretine verdiğimiz takviyesi tekrarladık.

* Savunma endüstrinde gelinen son durumu ve iş programlarını gözden geçirdik. Türkiye artık kendisi için savunma sanayi üretimi yapan ülkenin ötesine geçmiştir. Tüm dünyada savunma endüstrimizin eserleri ile isminden kelam ettiren pozisyona geldik.

* Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödüllerinde kültür ve sanat insanımızla bir ortaya geldik. Tüm kültür ve sanat insanlarımıza buradan bir defa daha şükranlarımızı sunuyoruz.

“NET MİNİMUM FİYAT YILBAŞINA NAZARAN 2 KAT ARTTI”

* Perşembe günü milyonlarca çalışanımızı, geliri buna endeksli vatandaşımızı ilgilendiren 2023 yılı minimum fiyatı kamuoyuna açıkladık. 2002 yılında net minimum fiyat 184 lira idi. Bu sayısı 2014 1000, 2015 1300, 2020’de 2 bin 825 liraya çıkardık. 2022 Ocak ayında net minimum fiyatı 4 bin 253 lira olarak belirledik.

* Yıl içindeki gelişmeler sonucunda Temmuz ayında taban fiyatı 5 bin 500 lira düzeyine çıkarttık. Artık 8 bin 507 lira olarak ilan ettik. Taban fiyat evvelki yıla nazaran yüzde 200, yılbaşına nazaran yüzde 100 oranında yükseldi. Net minimum fiyat 2021’e nazaran 3 kat, yılbaşına nazaran 2 kat artmış oldu.

* Minimum fiyata kişi başına verdiğimiz devlet katkısını da 250 liraya çıkardık.

* Geçtiğimiz yıl alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Emelimiz taban fiyatın patrona maliyetini azaltarak, yaptığımız yüksek oranlı artışların istihdamda aksiliğe yol açmamasıdır.

* Ülkemizin çıkarını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesitine yansıtmakta kararlıyız. Minimum fiyatı belirlerken, toplumsal yardımlar, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerinde bu anlayışla hareket ediyoruz.

* İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR AÇIKLAMASI

* Çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu sıkıntıyı de yılbaşından evvel dileğimiz gündemden çıkartmaktır.

* Maksadımız bir sonraki yıl 2024’de ülkemizi yine tek haneli enflasyon sayılarına kavuşturmaktır.

* Ülkemizin tüm potansiyelini sonuna kadar kullanıyoruz. Global krizin tesirlerine bağlı fiyat artışlarının tüm bölümlerin kayıpları telafi edip, üstüne çıkana kadar bu çabayı sürdüreceğiz.

* Girdi maliyetlerin artışların üstünde yapan fırsatçılık yapanları asla müsaade etmeyeceğiz. Bu hukuksal olduğu kadar ahlaki tabanda de yürütülmek durumundadır. Mal ve hizmetlerin üzerinde çok artışlar yapılması, kısa vadede kazandırıyor üzere gözükse de orta ve uzun vadede kaybettirecek yaklaşımdır.

“HARAMZEDELERDİR, AHLAKSIZLARDIR, NAMUSSUZLARDIR”

* Girdi maliyetlerin artışların üstünde yapan fırsatçılık yapanları asla müsaade etmeyeceğiz. Bu hukuksal olduğu kadar ahlaki tabanda de yürütülmek durumundadır. Mal ve hizmetlerin üzerinde çok artışlar yapılması, kısa vadede kazandırıyor üzere gözükse de orta ve uzun vadede kaybettirecek yaklaşımdır.

* Fırsatçılar bizim gözümüzde yüksek çıkar uğruna Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzedelerdir, ahlaksızlardır, namussuzlardır. Milletimin her ferdinin bu fırsatçılara hak ettikleri dersi vermelerini bekliyorum.

* Milletimin her bir ferdinden bu çeşit fırsatçılara gerekirse mal ve hizmet gereksinimlerini alternatif kanallara yönelerek hak ettiklerini vermelerini bekliyoruz.

* En tesirli yaptırımın direkt milletin iradesi olduğunu biliyoruz. Yılbaşından itibaren süratle aşağı inecek enflasyonun yıl sonunda yüzde 30’un altına gerileceğini ümit ediyoruz. 2024’te ülkemizi tekrar tek haneli enflasyon sayılarına kavuşturmak hedefimizdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir