DSÖ: Sudan’da sağlık sisteminin durumu felaket

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), 15 Nisan’dan bu yana çatışmaların yaşandığı Sudan’da, öncesinde de berbat durumda olan sıhhat sisteminin büsbütün çökmenin eşiğine geldiğini bildirdi. Durumu ‘felaket’ olarak nitelendiren DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi Ahmed El Mandari, Sudan ordusu ile paramiliter güçler ortasında, çatışmalar başlamadan evvel de, ‘sağlık sisteminin pek çok krizle karşı karşıya kaldığını ve kırılgan olduğunu’, lakin son iki haftada hastanelerin bombalanması, ilaçların tükenmesi ve çok sayıda hekimin ülkeden kaçması nedeniyle, ‘kelimenin tam manasıyla bir felaket yaşandığını’ lisana getirdi.

Ülkede kolera ve sıtma salgını riskinin her geçen gün arttığı ihtarında bulunan El Mandari, başşehir Hartum’da hastanelerin yalnızca yüzde 16’sının tam kapasite ile faaliyet gösterdiğini, ülkede şu an bilhassa cerrah ve anestezist açığı yaşandığını vurguladı. Ahmed El Mandari, Sudan’da en büyük risk altındaki kümenin, yaklaşık dört milyon hasta ya da gebe bayanlar ile, çok derecede yetersiz beslenmeden muzdarip ve hayati değere sahip hizmetlerden yararlanamayan 50 binden fazla çocuklardan oluştuğunu belirtti.

‘ÇOCUKLAR AĞIR RUHSAL TEHDİT ALTINDA’

Bunun yanı sıra yaklaşık üç milyon bayanın ‘cinsiyete dayalı çeşitli şiddet türlerine’ maruz kaldığını bildiren DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Yöneticisi, bilhassa çocukların çatışmalar ve tehcirler nedeniyle ağır ruhsal baskı altında olduklarını lisana getirdi.

Ordu ve milis güçlerin ortasında çatışmaların yaşandığı ülkede taraflar ortasında uzatılan ateşkese uyulmadığı bildiriliyor. AFP’nin görgü şahitlerine dayanarak aktardığı haberlerde, Pazartesi günü başşehir Hartum’da çatışmaların sürdüğü, savaş uçaklarının görüldüğü kentin birçok bölgesinde patlamaların duyulduğu belirtildi.

Sudan’da Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Burhan ile paramiliter Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) lideri General Muhammed Hamdan Dagalo ortasındaki rekabet nedeniye 15 Nisan’dan beri süren çatışmalarda resmi bilgilere nazaran 500’den fazla kişi ömrünü yitirdi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir