Erdoğan depremzede çocuklarla görüştü: ‘İlk iş TFF başkanını değiştirirdim’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve sarsıntı bölgesinden gelerek İstanbul’da eğitim öğretim hayatına devam eden çocukları kabul etti.

Misafirleriyle tek tek selamlaşan Erdoğan, koltuğunu ise Hatay Kırıkhan’dan gelerek İstanbul’da öğrencilik hayatına devam eden 5. sınıf öğrencisi Akif Uçar’a bıraktı.

İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapan TCG Anadolu gemisini anlatan Erdoğan, “Elbette hayatın akışı içinde muvaffakiyetler ve kazanımlar kadar afetler ve ne yazık ki kayıplar da yaşanabiliyor. Geçtiğimiz şubat ayında yaşadığımız zelzele felaketlerinde işte bu türlü bir keder yaşadık. Hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki vatandaşımız geride sevdiklerini bıraktı. Sizlerin de içinde bu zelzelelerde yakınlarını tanıdıklarını kaybedenler var. Ebedi aleme göç eden bu kardeşlerimizin hepsine Allah’tan rahmet diliyorum” tabirlerini kullandı.

Erdoğan dün Maraş ve Nurdağı’na gittiğini hatırlatarak, “Nurdağı’nda köy meskenlerinin teslimatını yaptık. Kahramanmaraş’ta da tekrar tıpkı biçimde depremzedelerimizle bir ortaya geldik. Hayatını kaybeden insanlarımızı tekrar geri getiremeyiz. Fakat geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkacağız. Sarsıntı şehitlerimize ve onların emanetlerine, vefamızı, cumhuriyetimizin yeni asrını Türkiye Yüzyılı yaparak ödeyebileceğimize inanıyorum. Milletimiz birçok badireyi, saldırıyı, afeti bilhassa birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sarılarak geride bıraktı. Allah’ın müsaadesiyle 6 Şubat zelzelelerinin izlerini de tıpkı formda sileceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara seslenerek, “Sizlerden milletimizin size olan inancını, bilimin ve kıymetlerimizin ışığında kendinizi en düzgün halde yetiştirerek güçlendirmenizi istiyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı bir defa daha tebrik ediyorum. Sizlerin nezdinde milletimizin tüm çocuklarının gözlerinden öpüyorum. Artık de mikrofonu Sayın Başkan’a bırakıyorum” dedi.

Bunun üzerine kelam alarak temsili Kabine Toplantısı’nı yöneten 11 yaşındaki Akif Uçar da Cumhurbaşkanı’nın yerinde olsa yapacaklarını şu halde anlattı:

“Eğer ben Cumhurbaşkanımızın yerinde olsaydım, yani Cumhurbaşkanımız üzere bir sürü yapılar yapardım. O milletimize çok sahip çıktı, bizi hiçbir vakit alçakta bırakmadı. Teşekkür ediyorum bu türlü yaptığı için. Öbür fikrim, bilhassa savunma sanayi yerleri ve teknolojilerini ileriye götürmeyi düşünürdüm oburu ise ben sarsıntısı yaşadığım için konutları çok süratli yaptırırdım. Uzay çalışmalarına tartı vereceğim. Otonom araçların çeşidini ve sayısını arttıracağım. Akıllı yolların sayısını çoğaltıp trafik kazalarının azalmasını sağlayacağım, tıp alanında çalışmalara tartı verip kanserin ilaçlarının bulunmasını sağlayacağım.”

Uçar, konuşmasının akabinde kelamı kabinedeki temsili bakanlara verdi.

Toplantıda temsili Milli Eğitim Bakanı olarak konuşan bir öğrenci, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer gibi çalışacağını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Laptop da veriyor musunuz?” sorusunu yönelttiği temsili Bakan’dan “Veririz” cevabını alması üzerine, “Şimdi size aslında çıkarken de vereceğiz. Ulusal Eğitim Bakanımız hepinize laptop verecek” dedi.

Temsili olarak Gençlik ve Spor Bakanı olan bir öğrenci de İstanbul Sancaktepe’deki bir okul bahçesinde oynayan öğrencileri gördüğünü anlatarak, bu nedenle çim hokeyi alanı yaptıracağını lisana getirdi.

‘ŞEHİTKAMİL’DE HİÇ VOLEYBOL ALANI YOKMUŞ. NASIL OLUR?’

Öğrencinin, “Bir de Gaziantep Şehitkamil ilçesinde hiç voleybol alanı yok, onu yaptırırdım” demesi üzerine Erdoğan, “Şehitkamil’de hiç voleybol alanı yokmuş. Nasıl olur? Gençlik ve Spor Bakanımıza değil de burada natürel Ulusal Eğitim Bakanımıza gerekeni söyleyelim; Ulusal Eğitim Bakanımızın, çabucak okullarda, okulların bahçelerinde müsait olanlarda hızla basketbol ve voleybol alanlarını bana nazaran yapması lazım” diye konuştu.

Bunun üzerine kelam alan Bakan Özer, “Sayın Cumhurbaşkanım aslında biz tüm müsait olan bahçelerde yapıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan da takviye alıyoruz. Lakin o okullara da tekrar bakalım efendim. Emredersiniz” cevabını verdi.

Temsili olarak Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan öğrenci ise her parka geri dönüşüm kutuları koyarak geri dönüşümü mecburî hale getireceğini, böylece hem etrafın kirlenmeyeceğini hem iklimin değişmeyeceğini söz etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nı temsilen kelam alan öğrencinin şimdi konuşma metnini tamamlayamadığını söylemesi üzerine Erdoğan, “Sen artık bir kere çok değerli bir adım attın. Ne yaptın? TOGG’u yaptın. Otomobil var ya akıllı arabayı yaptın. Onun için biz sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Yollarda artık TOGG’lar var, akıllı araç” diye konuştu.

Temsili Milli Savunma Bakanı olarak konuşan öğrenci de yerli ve ulusal savunma endüstrisini artıracağını aktararak, “Az evvel gemimizi ve uçağımızı gördünüz. Bunun için gurur duyuyorum. Bunlara daha da değer vereceğim. Ulusal savunmamızı hayli ilerleteceğim. Bu gemi ve uçakların sayılarını artıracağım” dedi.

‘TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU’NUN LİDERİNİ DEĞİŞTİRİRDİM’

Bir öbür öğrenci ise Cumhurbaşkanı olduğunu varsaydığını belirterek, şunları kaydetti:

“İlk işim olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun liderini değiştirirdim. Fenerbahçe’nin hakemlerle sorunu var zira. Onun dışında dışarıdan daha çok silah ve uçak alırdım. Çiftçilerimize üretim açısından takviye olurdum. Örneğin tarımcılarımıza gübre, çiftçilerimize mazot konusunda takviye olurdum. Onun dışında TOGG aracımız var. Teknolojik açıdan büyük bir gelişme. Türkiye açısından yeterli bir durum.”

Temsili Cumhurbaşkanı olarak konuşan öğrencinin, TCG Anadolu’yu seri üretime geçirip öbür ülkelere satma hayalini lisana getirmesi üzerine Erdoğan, “TCG Anadolu’yu İspanyollarla birlikte yaptık. Lakin artık onun bir büyüğünü inşallah yapacağız. Seri üretime geçmek bunlarda o denli kolay değil. Yanınıza kesinlikle güçlü bir ortak alacaksınız. Onlarla bir arada bunun üretimine geçeceksiniz. Mesela bu bizim 5 yılımızı aldı. Bunu İspanyollarla bir arada yaptık. Mesela tıpkı şey biz denizaltılarda da yaşıyoruz. Onlarda da tekrar yanımıza ortaklar alarak yapıyoruz. Lakin artık bunun bir büyüğünü bir sefer bir yapalım, inşallah gerisi gelir” diye konuştu.

Temsili Cumhurbaşkanı’nın, TOGG’un bataryasının Türkiye’de üretilmediğini, bunun için bir fabrika açacağı vaadini lisana getirmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un bataryasının üretimi için şu andaki fabrikanın bünyesinde yeni bir fabrika üretimine başladıklarını belirtti.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanını temsilen konuşan bir öğrenci, “Enerji Bakanı olarak enerjinin plan ve programlara uygun ölçü ve evsafta üretilmesi ve uygun yerlerde kullanılmasını sağlayacağım. Ülkemizin yenilenebilir, nükleer ve kömüre dayalı her türlü güç muhtaçlığını karşılamak için uygulanacak siyasetler geliştireceğim” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun üzerine, “Ama güçte ben biliyorum siz çok gayretlisiniz. Hele hele artık Karadeniz gazını çıkardınız ki Karadeniz gazıyla artık dışa bağımlılıktan ne yapıyoruz, yavaş yavaş kurtuluyoruz” diye konuştu.

Öğrencinin, “Enerjide tam bağımsızlık kazanıyoruz” değerlendirmesi üzerine ise Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Bakanım, bu muhalefet bizim lisanımızdan anlamıyor. Ne yapacağız onları? ‘Ya biz gazı bulduk.’ diyoruz. Onlar diyor ki, ‘Nerede?’ Karadeniz’de, Filyos’ta. Artık onlara sormak lazım. Haritada bize Filyos’u gösterin ey muhalefet? Bilmezler. Nerede Filyos? Zonguldak’ta. Bizim biliyorsunuz, Bakanımız Mahmut Bey de Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi rektörüydü.”

Temsili Adalet Bakanı olarak söz alan bir öğrenci, ülkede adaleti daha çok sağlayacağını ve yeni adalet sarayları inşa edeceğini belirtti. Erdoğan’ın, “Adalet saraylarını çoğaltalım. Bunun yanında doğal savcıları, yargıçları de çoğaltalım diyorsun değil mi?” sorusu üzerine öğrenci, “Evet” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı danışmanını temsilen konuşan bir öğrenci, insanların ve okullarının muhtaçlıklarını araştırarak bunları Cumhurbaşkanına ileteceğini belirterek, Sancaktepe’de Okulu’nda çim hokeyi yarışlarına katılan öğrencilerin müsabakaya daha âlâ hazırlanabilmesi için buraya çim hokeyi kursu açmak istediğini lisana getirdi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanını temsilen kelam alan öğrenci, zelzele bölgesinden öbür kentlere göç eden depremzedelere iş imkanı sunmak için Çalışma Bakanı olmak istediğini anlattı.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanını temsil eden öğrenci de, güç kaynaklarını geliştirmek için elinden geleni yapacağını belirterek, “Lütfen güç kaynaklarını daha güzel kullanarak daha düzgün bir geleceğe yol verelim” iletisini verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir