İBB Meclisi’nde ‘İmamoğlu’ tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu‘na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği argümanıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesi İBB Meclisi Aralık Ayı Toplantısı’nın 4. Oturumunda tartışmalara neden oldu.  İBB Meclisi AKP Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, “1. derece mahkemesinin verdiği karardan ötürü hüzünlerimi ve geçmiş olsun dileklerimi tabir ederek konuşmama başlamak istiyordum lakin, otobüsün üstündeki sevinci görünce sözlerin yetersiz kaldığını düşündüm” dedi. Göksu’nun kelamlarına reaksiyon gösteren İBB Meclisi CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı, “İBB Lideri’nin nasıl lider seçildiği, 84 milyonun bildiği bir süreçtir. Ulusal iradeye nasıl baktığınız 31 Mart gecesi ortaya çıktı. Siz bize hukuk ve milli irade dersi verecek durumda değilsiniz” karşılığını verdi.

İBB Meclisi Aralık Ayı Toplantısı 4. oturumu bugün İBB’nin Saraçhane’deki binasında yapıldı. Oturuma İBB Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlık etti. Hususlar oylanmadan evvel, 4 partinin de İBB Meclisi küme başkanvekilleri konuşma yaptı. İBB Meclisi MHP Küme Başkanvekili Volkan Yılmaz‘ın konuşması sırasında CHP ve İYİ Parti sıralarından masaya vurularak protesto edilirken, AKP ve MHP sıralarından alkış sesleri yükseldi. İBB Meclisi MHP Küme Başkanvekilinin konuşması verilen yansılar nedeniyle sık sık kesildi. İBB Meclisi AKP Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu konuşurken de İBB CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı ortasında tartışma yaşandı.

CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı “Bu mevzuda uzun bir kıymetlendirme yapmayı düşünmüyorum ancak çok kısa bir başlık olarak bu kararı tüzel bir karar değil siyasi bir karar olarak görüyorum. Belediye Liderimiz, meclis üyelerimiz hepimiz misyonumuzun başındayız.  Bu karar bizi ne moral olarak ne güç olarak rastgele bir formda etkilemez, yolumuza devam ediyoruz. Sabah Belediye Liderimiz temel atma törenindeydi, bunlar bundan sonra da devam edecek” dedi.

“Yenikapı ve Maltepe miting alanı varken saraçhane önünde toplanmak yanlışsız değil”

İBB Meclisi MHP Küme Başkanvekili Volkan Yılmaz, “Gösteriler, nümayişler, demokrasinin vazgeçilmez ögeleridir. Bakın dün büyük meclisin çatısı altında, 1 saat çalışma fırsatı bulduk. Bugün tekrar 1 saat çalışacağız, meğer ki bugün kamu hizmet binası olan Saraçhane’deki  meclis binası önünde dün olduğu üzere bu gün de bir şov yapılacak. Yenikapı ve Maltepe Meydanı varken, kamu hizmet binası önünde yapılmasının gerçek olmadığını, trafiği kilitlediğini ve İstanbullu vatandaşları zora soktuğunu belirtmek istiyorum” dede. Bu sırada CHP ve İYİ Partililer sıralarındaki masaya vurarak, Yılmaz’ın konuşmasını böldü. AKP ve MHP sıralarından ise alkış sesi yükseldi. Protesto edenleri ve alkışlayanları İBB Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, uyardı.

“Otobüsün üstündeki sevinci görünce sözlerin yetersiz kaldığını düşündüm”

İBB Meclisi AKP Göksu “İlk derece mahkeme tarafından verilen karar sonuncu bir karar değildir. Şimdi hukuksal ve idari bir sonuç üretmemiştir. Yargı süreci devam etmektedir. İBB Başkanı ile ilgili an itibariyle katılaşmış bir mahkumiyet ve siyasi yasaklama kelam konusu değildir. Durum bu türlü iken bu durum herkes tarafından bilinirken kendi iç siyasi rekabetinizi ve çekişmenizi Saraçhane Meydanı’na taşıyarak bundan siyasi sonuç üretme uğraşınızı ibretle izledik. İBB Başkanı ile ilgili 1. derece mahkemesinin verdiği karardan ötürü kederlerimi ve geçmiş olsun dileklerimi söz ederek konuşmama başlamak istiyordum lakin, otobüsün üstündeki sevinci görünce sözlerin yetersiz kaldığını düşündüm. AK Parti bu günlere mahkeme tutanakları ile değil, sandık sonuç tutanaklarıyla gelmiştir” dedi.

Göksu’nun akabinde kelam alan İBB Meclisi CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı ise “İBB Lideri’nin nasıl lider seçildiği, 84 milyonun bildiği bir süreçtir. Ulusal iradeye nasıl baktığınız 31 Mart gecesi ortaya çıktı. Siz bize hukuk ve milli irade dersi verecek durumda değilsiniz” dedi. Tekrar kelam alan Göksu, İmamoğlu ve İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener‘i kast ederek “Görüntüleri siz servis ettiniz zira 6’lı Masa’da çözemediğinizi Saraçhane’de çözmeye çalıştınız” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir