İnşaat sektörü ağırlığını yurt dışına verecek

İSTANBUL (İGFA) – TÜİK’in açıkladığı 2023 yılı büyüme sayılarını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, personellik olmak üzere, yüksek girdi maliyetleri kesimi için sınırlayıcı olsa da zelzele bölgesinin tekrar imarı çalışmaları bölümünün büyüme manasında itici güç olmaya devam ettiğini kaydetti.

İstihdam edecek orta eleman derdi, ayrıyeten fiyat farkı ve tasfiye gereksinimi üzere ıstıraplar hala tahlil beklediğiğni vurgulayan Eren, “Sektör olarak 2023 yılında inanılmaz kaidelere bağlı olarak değerli bir büyüme yakalanmış olsa da 2024 yılı yatırım programına yeni proje alınmamasıyla yurt içi büyümenin 2023 yılı kadar olmayacağı öngörülmektedir. Bu nedenle 2024 yılında bölümümüzün rotasının yüklü biçimde yurt dışı projeler olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Sektör olarak 2023 yılında harika kaidelere bağlı olarak kıymetli bir büyüme yakalanmış olsa da 2024 yılı yatırım programına yeni proje alınmamasıyla yurt içi büyümenin 2023 yılı kadar olmayacağı öngörüldüğünü söz eden Eren, “Bu nedenle 2024 yılında bölümümüzün rotasının yüklü biçimde yurt dışı projeler olacağını düşünmekteyiz. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimiz için en büyük potansiyeli taşıyan gaye ülke olarak da Suudi Arabistan öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Irak, önümüzdeki süreçte Kalkınma Yolu projesi; ayrıyeten ülkede gerçekleştirilmesi planlanan güç, sıhhat, konut, okul, hastane üzere projelerle öteki bir amaç ülkemizdir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir