MS ile mücadele eden Christina Applegate: 20 kilo aldım ve bastonsuz yürüyemiyorum

Milliyet.com.tr
‘Married With Children’, ‘Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead’ ve ‘The Big Hit’ üzere üretimlerle tanınan Christina Applegate, geçtiğimiz sene Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla MS’e (Multipl skleroz) yakalandığını duyurmuştu. Applegate, paylaşımında; “Merhaba arkadaşlar. Bana birkaç ay evvel MS teşhisi konuldu. Bu tuhaf bir yolculuk” tabirlerini kullanmıştı.

Oyuncu, MS hastası olan birçok bireyden büyük dayanak gördüğünü de söylemiş ve ne kadar güç olursa olsun yolun devam ettiğini lisana getirmişti. Bir çocuk annesi Christina Applegate, ayrıyeten; takipçilerinden ve hayranlarından özel hayatının ve hastalık sürecinin mahremiyetine hürmet istediğini belirtmişti.

MEME KANSERİNİ YENMİŞTİ

Öte yandan Applegate, 2008 yılında göğüs kanserine yakalanmış ve tedavinin bir modülü olarak iki göğsünü birden aldırmıştı.

BASTONSUZ YÜRÜYEMİYOR

Christina Applegate, multipl son olarak kendisine MS teşhisi konduğundan beri nerdeyse 20 kilo aldığını ve bastonu olmadan yürümekte zorlandığını açıkladı. The New York Times’a konuşan 50 yaşındaki oyuncu, şu sözleri kullandı:

İlk kez biri beni olduğum üzere görecek. Neredeyse 20 kilo aldım ve bastonsuz yürüyemiyorum. İnsanların tüm bunların farkında olduğumu da bilmesini istiyorum.

“BENİM KURALLARIMA NAZARAN YAPACAĞIZ”

Dijital bir platformda yayınlanan ‘Dead To Me’ dizisinin son döneminde MS’e yakalandığını öğrenen ünlü isim, tedaviye başlamak için beş aylık bir orta vermişti. Oyuncu, o devir yaşadıklarından da bahsederek; “Bir yükümlülüğüm vardı. Bana, ‘Duralım. Bitirmemize gerek yok. Daha evvel kaydedilmiş imajlarla birkaç kısım yapalım’ diyorlardı; lakin onlara ‘Hayır’ dedim. ‘Yapacağız, fakat benim koşullarıma nazaran yapacağız’ dedim” açıklamasında bulundu.

Christina ayrıyeten dizisinin birinci döneminde çektiği bir dans sahnesi sırasında istikrarını kaybettiğini de anlatıp, aslında hastalığının kimi semptomlarının o vakit ortaya çıkmaya başladığını paylaşarak; “Keşke buna dikkat etseydim. Lakin nereden bilecektim ki?” dedi.

AYAKTA DURABİLMEK İÇİN KAPILARA YASLANMIŞ

Applegate, beş aylık ortanın akabinde sete geri döndüğünde hareket kabiliyetinin azalmış olması sebebiyle oturması için bir tekerlekli sandalyeye muhtaçlığı olduğunu ve bir ses teknisyeninin birtakım çekimleri yapabilmek için bacaklarını kaldırması gerektiğini söyledi. Ayrıyeten yürürken yardıma muhtaçlığı olduğu için odaya girerken imgelerini çekemediğini ve düz durabilmek için için ayakta olduğu sahnelerde kapılara yaslandığını da itiraf etti.

MS (MULTİPL SKLEROZ) HASTALIĞI NEDİR?

Multipl skleroz, merkezi hudut sistemine saldıran kronik bir hastalıktır. Beyin, omurilik ve optik hudutları tesirler. Yorgunluk, düzgün yürüyememe, kaslarda güçsüzlük ve görme bozuklukları üzere belirtilerle ortaya çıkan MS, hudut sistemini zayıflatan bir hastalık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir