Taliban, yetkililerin akrabalarını devlet kurumlarına atamasını yasakladı

Taliban’ın lideri, hükümet yetkililerinin aile üyelerini kurumlara atamasını yasakladı. Hibatullah Akhundzada, bu biçimde konumlara getirilmiş olan oğul ya da aile üyesi bireylerin yerine diğer atamalar yapılması talimatını verdi. Akhundzada, aile üyelerinin gelecekte emsal durumlara getirilmesinin de önünü kapadı.

TECRÜBESİZ BİREYLER ÜST SEVİYE MAKAMLARA GETİRİLDİ

Taliban, idaresi ele geçirdiği 2021’de, ülkedeki üst seviye kimi kurumlardaki şahısların işlerine son verdi. Birçok bu biçimde yönetici de yaşanan kaosta ülkeden kaçtı. Devam eden süreçte, deneyimsiz bireylerin aile bağlantıları üzerinden üst seviye makamlara getirildiğine yönelik suçlamalar lisana getiriliyordu.

YÖNETİM KONUMLARINA OĞULLAR ATANDI

Peşaver’de bulunan Afgan İslami Haber Ajansı’na nazaran, Taliban başkanının kararnamesi, kimi idare durumlarına, oğulların atandığı suçlamaları sonrası açıklandı.

1 TRİLYON DOLARLIK REZERVE KARŞIN KRİZ YAŞANIYOR

Afganistan, idarenin değişmesi sonrası giderek derinleşen bir ekonomik ve insani krizle çaba ediyor. Taliban idaresine yönelik yaptırımlar nedeniyle, ülkede sıhhat sistemi zahmetle ayakta duruyor. Halbuki Afganistan’ın yaklaşık 1 trilyon dolar pahasında bir doğal maden ve gaz rezervi olduğu kestirim ediliyor. Doğal gaz, bakır ve ender madenlerden oluşan bu rezervler, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle ülke iktisadına kazandırılamıyor.

ULUSLARARASI ALANDA DIŞLANMIŞ DURUMDALAR

Yönetiminin bayanları konuta hapseden sınırlayıcı siyasetleri nedeniyle Taliban memleketler arası alanda dışlanmış durumda. Ülkenin büyük kısmında genç kızların ve bayanların ortaokul ile üniversitelere katılmaları yasak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir